Boloňský psík

 

Povaha plemene

Stejně jako bišonek, je i boloňský psík citlivé zvíře, které reaguje na jemné signály a změny v chování člověka velmi intenzivně. Přítomnost něžné lidské ruky je pro tyto psy základní životní potřebou. Najde-li boloňský psík takového pána a rodinu, stane se oddaným, milujícím, veselým psem a člověku a jeho životnímu stylu přizpůsobivým společníkem. Problémy mu nečiní další psi, ani jiná zvířata v rodině, s dětmi je dobrým kamarádem. S přirozenou inteligencí boloňských psíků není výchova žádný problém, postačí trocha důslednosti a pamlsků. Jeho temperament není tak výrazný jako u bišonka, je proto vhodný i pro majitele, kteří dávají přednost spíše poklidnějšímu toku života.

 

Popis boloňského psíka

Malý pes s celkovým exteriérem jen málo odlišným od bišonka. Srst boloňského psíka je stejně hustá, ale na rozdíl od bišonka je chomáčovitá a od těla mírně odstává. Je také stejně dlouhá po celé ploše těla s výjimkou tlamičky, kde je kratší. Barva srsti je pouze čistě bílá, přípustné jsou pouze žlutavé znaky, event. odstíny.

Kohoutková výška psů je 27 cm, u fen 25 cm. Tělo má čtvercový formát, hřbet je rovný a bedra jsou mírně klenutá. Ocas má boloňský psík nasazený v oblasti kříže, je delší a psi jej nosí otočený zpět na záď, přes hřbet. Nohy jsou jemně modelované, zadní nohy budí kulatější dojem. Krk je u boloňského psíka spíše krátký. Uši má boloňský psík vysoko nasazené, spuštěné dolů, ale u kořene mírně zvednuté. Oči jsou velké, znatelně otevřené a tmavé.

 

Základní péče o psa

U boloňských psíků se v rámci povoleného standardu vyskytuje více typů srsti. Psi, kteří mají srst klasicky „otevřenou"¨, se spokojí s jednotýdenním kartáčováním a běžnou úpravou srsti.

Druhý typ srsti - s podsadou, nebo jinou strukturou - je na péči mnohem náročnější. Takováto srst se snadno zacuchává, a chuchvalcuje. Proto se musí denně vyčesávat, především v oblasti břicha a končetin. Naštěstí je alespoň výchova tohoto plemene opravdu časově zcela nenáročná.

Opět jsou spojeny s náročnou srstí - chlupy kolem čenichu je nutné pravidelně česat, nebo i několikrát denně mýt. Hlídat se také musí vnější zvukovod, aby se do něj případné uvolněné chlupy nedostaly - mohly by vyprovokovat zánět. A stejně jako u bišonka i v případě boloňského psíka je dobré kontrolovat tlapky a vystříhávat příliš dlouhé a v chůzi překážející chlupy mezi jednotlivými polštářky.

Pro tuto náročnou, ale naprosto nutnou péči, není boloňský psík vhodný pro majitele, který by tuto starost vnímal jako nepříjemné zlo.

 

Historie plemene boloňský psík

Jeho pradávnou domovinou bylo teplé Středomoří, kde psi podobní dnešním boloňským psům trávili své dny vedle bohatých šlechtických, ale i královských rodin. Boloňský psík je také velmi blízkým příbuzným bišonka, v minulosti tato dvě dnes zcela samostatná plemena prakticky splývala. Mírné rozdíly v exteriéru se u boloňského psíka vyhranily v Itálii, poblíž Boloně a rasa byla oficielně uznána v roce 1934.

VIDEA plemene boloňský psík

Pro videa s plemenem boloňský psík klikněte ZDE

 

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
25 - 27 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
14 - 15 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
méně než 2 hodiny

Boloňský psík v poradně

Boloňský psík zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Boloňský psík
 • sane528 sane528 08.09.2015 16:43:38
  Klady:
  • -úžasní parťáci
  • -jsou velmi chytří
  • -jednoduchý výcvik
  • -jsou milující
  • -temperamentní
  • -jsou radi venku
  • -rádi se koupají v bazénu
  • -společnský
  Zápory:
  • - Opravdu častá péče o srtst.
  • - Stříhaní
  Mám dva boloňáčky jsou to úžasní parťáci. Jsou velmi chytří. Dají se skvěle vycvičit. Člověk musí jen chtít s nimi pracovat a být důsledný. Miluji všechny členy rodiny.Zbožnují když mohou pobíhat na zahradě jak v létě, tak v zimě. V létě si oblíbili také koupání v bazénu. Je ale opravdu důležité si vybrat pejska s kvalitním rodokmenem a ne z množírny. Já mám oba dva pejsky z množirny (dva bráchy) a bohužel jsem prodělali velmi nákladnou a zdlouhavou léčbu kůže. Ale za žádnou cenu bych je neviměnila!
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Romi 05.04.2016 23:09:23
  Klady:
  • vyborna povaha
  • priatelsky
  • maznavy
  • oddany
  • hravy
  • ucenlivy
  Zápory:
  • -
  U nasho nie je vobec problem so strihanim, cesanim, ani kupanim... Ci cimkolvek. Drzi ako hluchy dvere. Tiez je velmi ucenliva a ciperna. Je pravda, ze sa prisposobi mojmu rytmu zivota, na druhu stranu, ked sa jej venujem, zistim, ze potrebuje pozornost dost hodin denne. Vonku vydrzi nekonecne dlho, taktiez sa rada dlho hra. Samozrejme aj mazna. Tiez miluje turistiku. Atd. Cize ked mate na bolonaka cas, je z neho celkom aktivny pes. Ja s nim chodim aj na koleskove korcule ci penny board a teda vedla mna uteka ako vrtula:-)
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
Celkem záznamů: 22
|< << 123 >> >|


Nejlepší profily

579 profilů Boloňský psík z toho 4 profilů štěňátek


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace